Amikor a saját tevékenységem meghatározásán gondolkodtam, sokakat kérdeztem meg arról, melyik elnevezésnek van pozitívabb hangzása. A coachingot sokan elhasználtnak jellemezték, a mentorság hallatán pedig a szakmai fejlődésre asszociáltak a legtöbben.
A coaching ICF által használt definíciója „az ügyféllel való partneri együttműködés egy olyan gondolatébresztő és kreatív folyamatban, mely arra inspirálja az ügyfelet, hogy szakmailag és személyesen a legtöbbet hozza ki magából.”
“A mentor a mentoráltnál tapasztaltabb, nagyobb tudással rendelkező személy, aki a mentorált fejlődésének elősegítését szem előtt tartva nyújt segítséget, iránymutatást, erős kötődéssel jellemezhető bizalmi kapcsolat keretében.”
Amikor az önismereti út során támogatásra van szükség, érdemes végig gondolni, mennyire szeretnénk egy csapásirányt követni, vagy sokkal inkább az adott kérdéskörhöz igazodva flexibilisen kezelni a különböző módszereket, lehetőségeket.
Az igényfelmérés, ismerekedés fázisában érdemes a coaching módszereit alkalmazni, majd miután körvonalazódott, hogy milyen igényei vannak az ügyfélnek, a tréningek jó lehetőséget nyújtanak a szükséges kompetenciák fejlesztésére. A tanultak gyakorlati alkalmazásában tud a coach, vagy a mentor segíteni.
Előfordulhat, hogy egy tanácsadói ülés, vagy tréning után az ügyfél úgy érzi, magára maradt a tanultakkal, és eszköztelennek érezheti magát abban, hogyan is építse be a tanultakat, hallottakat a mindennapjaiba.
A mentorral történő együttműködés gyenge pontja lehet, hogy a mentor megoldása nem feltétlenül működik a mentorált esetében.
Úgy gondolom, a fenti módszerek mindegyike hasznos és hatékony lehet az ügyfél számára, amennyiben az ő igényei kerülnek a legelső helyre, ezzel is biztosítva, hogy az együttműködés egyes szakaszaiban a megfelelő módszer eszköztárát használják a közös munka során. A coaching erősen a jövőre összpontosít, és célja a gyors problémamegoldás, ezzel is behatárolva a feldolgozható témakörök számát.
Sokszorosan aláhúzandó és kiemelendő, hogy amennyiben az Ügyfél belső erőforrás-hiánnyal küzd (pl. egy korábbi trauma miatt), abban az esetben képzett szakember (pszichológus, pszichiáter) tud csak segíteni. A coach felelőssége, hogy ügyfelét tovább irányítja a megfelelő szakemberhez tiszteletben tartva ezzel az ügyfél érdekeit.
Ezután az áttekintés után szeretném röviden összefoglalni, hogy a saját módszeremmel – Voyage of Self-Discovery” miben tudlak én támogatni.
Az általam kínált eszköztár egyik lényeges ismérve, hogy alapvetően a megoldás-orientált módszerekkel dolgozunk, ami a hiányosságok, problémák, és nehézségek elemzése helyett a megoldás szintjére helyezi át a figyelem fókuszát.
A megoldás-orientált modell alapelvei:
- a jövő és a megoldások síkján mozog,
- a megoldások azokból a kivételes helyzetekből jönnek, amely során a felvetett probléma nem jelent meg, vagy ha megjelent, akkor sem volt olyan súlyos
- az erősségekre, lehetőségekre koncentrál (mi az, ami már jól működik),
- azokat a helyzeteket keresi, amiben a cél egyszer már megvalósult,
- apró, reális lépésekben gondolkodik és minden egyes kisebb sikert megünnepel.
Ha úgy érzed, a jövőbeni együttműködésünk hasznos lehet számodra, kérlek keress az
elérhetőségeim valamelyikén! Bizalmadat előre is nagyon szépen köszönöm!
0 hozzászólás